Freelancing – jak się dowiedzieć czy jest dla Ciebie?

Nie każdy z nas pragnie spełniać się zawodowo będąc zatrudnionym na etacie. Jest grupa osób, które tego nie chcą i dążą do samodzielności. Kim jest, więc freelancer? To osoba, która nie pracuje dla jednego szefa, freelancer sam poszukuje swojej pracy i „poluje” na klientów. Gdy znajdzie odpowiednią pracę, nawiązuje kontakt ze swoim pracodawcą, zawiera umowę na wykonanie konkretnych czynności. Po wykonanej pracy inkasuje wynagrodzenie i szuka następnej pracy.

Taki system pracy ma swoje wady i zalety. Do zdecydowanych zalet można zaliczyć niezależność, nienormowany czas pracy i możliwość jej wykonywania w czasie, który najbardziej freelancerowi pasuje. Jednak taki sposób zarabiania, ma tez sporo wad. Jest sporo serwisów kojarzących pracowników z pracodawcami. Choć serwisy te starają się zabezpieczyć zarówno pracodawcę jak pracobiorcę, to może się zdarzyć że wykonasz pracę i nie otrzymasz zapłaty.  Innym czynnikiem, który powoduje, że nie jest to zajęcie dla wszystkich, to fakt, ze musisz być ciągle w gotowości rozmów na temat pracy, śledzić rynek, poszukiwać, nawiązywać kontakty. A kolejnym aspektem tej pracy, jest to, że wykonujesz ją w samotności. Po kilku latach pracy przy biurku odległym od łóżka o 5 metrów i braku kolegów z pracy, może samotność zacząć być uciążliwa.

W takim razie, kto nadaje się na freelancera? Niestety nie każdy. Osoba zajmująca się wolnym zawodem musi mieć pewne predyspozycje do tego rodzaju pracy. Kluczową sprawą jest samodyscyplina. Dostałeś zlecenie, termin wykonania i nikt Cię nie prosi dalej abyś się praca zajął. Gdy nie masz w sobie samodyscypliny, która każe Ci się za zadanie zabrać, nie zarobisz jako freelancer. Nikt nie przyjmie wymówek typu, bolała mnie głowa, goście mnie odwiedzili i nie chcieli wyjść itp. Tu się liczy jedynie to, czy zadanie wykonałeś i czy dotrzymałeś umówionego terminu. Zawalisz z jednym, albo drugim – wynagrodzenia nie będzie.

Bardzo ważną cechą będzie tu również umiejętność wyznaczania sobie celów. Jeśli już zdecydujesz, w jakiej dziedzinie chcesz działać i co robić, powinieneś również określić, co i w jakim czasie chcesz osiągnąć. Mogą to być cele finansowe, albo dotyczące kształtowania własnych umiejętności. Cel zawsze musi być osiągalny. Nie da się nie mieć frustracji, gdy cele wyznaczysz sobie zbyt wysoko i po jakimś okresie czasu okaże się, że nie są one do osiągnięcia. Powoduje to jedynie frustrację a nie rozwój.

Również, aby wytrwać jako freelancer, musisz mieć chęć samorozwoju.  Nie ma prac niezmiennych. Życie wciąż idzie do przodu, wymagania pracodawców wciąż się zmieniają, technologia idzie na przód. Gdy nie będziesz nadążał za rozwojem swojej branży wypadniesz z obiegu i przestaniesz być atrakcyjny dla pracodawców i w efekcie będziesz otrzymywał coraz mniej zleceń. Czasem freelancing wymaga poznania innej dziedziny, niż Twoje wykształcenie. Gdy dużo czytasz, starasz się dużo wiedzieć o otaczającym Cię świecie, to dasz sobie rade w tej profesji.

A co w kwestii zarobków? Jak wszędzie liczy się tu doświadczenie. Młody stażem freelancer będzie zarabiał mniej, bo musi najpierw wyrobić sobie markę, mieć własne portfolio, pozytywne komentarze w serwisach, z których korzysta. Gdy uzyskasz renomę i wielu zadowolonych klientów, możesz podnieść stawki, których oczekujesz za swoja pracę. Pamiętaj, że nie zawsze pracodawcy wybierają freelancerów, którzy są gotowi pracować za najniższą stawkę. Często liczy się profesjonalizm, dobrze przeprowadzona rozmowa wstępna i właściwe zaprezentowanie się.